• Slider 1

ÜRÜNLER

KULLANIM ALANINA GöRE üRüNLER

ÜRüN BİLGİLERİ / Sondaj Tipi CMC ve PAC

Sondaj sanayinde kullanılan selüloz türevi ürünlerimiz, film yapma, su tutma (sıvı kaybının önlenmesi) ve kaydırıcı-yağlayıcı özellikleri nedeniyle petrol sondajlarında randıman arttırıcı katkı maddesi olarak kullanılır. PAC (Polianyonik Selüloz) ve CMC (Karboksimetil Selüloz), sondaj işleminde kullanılan çamuru homojen tutarak, sondaj esnasında aşırı su kaybının önüne geçer. Bu sayede farklı özelliklerdeki toprağın sondaj matkabına yaptığı direnci azaltarak verimi arttırır. çamura sağladığı kayganlık sayesinde, kazılan toprağın dışarı atılmasını da kolaylaştırır. özellikle petrol endüstrisinde kil, barit ve bentonit gibi malzemelerinin sudaki dispersiyonlar halinde hazırlanan çamurun süspansiyonunun devamlılığını sağlayarak akışkanlığı sağlar. Gözenekler yolu ile su kaybını önlenmesi ve CMC ve PAC’ın kaygan özelliği nedeniyle atık toprağın çıkarılması amacıyla büyük oranda kullanılır.

Sondaj tipi ürünlerimiz, özellikle petrol sondajlarında kullanılan sondaj çamurunun performansını arttırıcı katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Sondaj tipi ürünlerimiz kimyasal ve peformans olarak enternasyonel kabul edilmiş standart olan API (American Petroleum Institute) 13A spesifikasyonlarına uygun olarak üretilmektedir.