• Slider 1

ÜRÜNLER

KULLANIM ALANINA GöRE üRüNLER

ÜRüN BİLGİLERİ / Dencell-T Tipi

Tekstil Sanayi:

En sık iplik haşıllama prosesi ve baskı patı hazırlanmasında kullanılan Dencell-T, soğuk suda çabuk ve kolay çözünmesi, film yapıcı özelliği ve yapıştırma gücü nedeniyle tercih edilmektedir. Dokuma randımanını arttırması, dokuma sonrası işlemlerde enzim kullanmaksızın sökülebilmesi de suya ve buhara olan ihtiyacın azalmasına etki eder. Haşıl prosesinde nişasta ile beraber ve/veya nişasta yerine kullanılabilir. Dencell-T’nin haşıl işleminde nişastaya olan bazı üstünlükleri şu şekilde sıralanabilir;

1 .Dencell-T nişastanın tersine soğuk suda çözülebilir.

2. Haşıllama prosesinde buhar ve ısıl işlem gerektirmediğinden enerji maliyetlerinde tasarruf sağlar.

3 .Dokuma sonrası haşıl sökümü sadece soğuk suyla yıkama suretiyle gerçekleştirilir. Enzim veya ısıl işlem gerektirmez.

4. Nişastayla yapılan haşıllama sonucu, dokuma sonrası yapılan haşıl sökümü ne kadar iyi olursa olsun yine de bir miktar nişasta iplik üzerinde kalabilir. Boyama sırasında nişasta parçalarının iplik üzerinde kalması sonucu abraj (renk farkı) meydana gelebilir ve boyada ve bitmiş ürünün kalitesinde zaafiyet yaratır. Ancak Dencell-T soğuk suyla tam olarak yıkanabildiğinden böyle bir sorun yaratmaz, abraj (renk farkı) riskini ortadan kaldırır.

5. Dencell-T nişastaya göre yukarıda sayılan özellikleri ile birçok maliyetten tasarruf etmeye imkan sağlar, bu nedenle çok daha ekonomik ve verimlidir.

6. Kullanımda 3 kilogram nişasta, 1 kg Dencell-T ile ikame edilebilir.

Kağıt Sanayi:

Kağıt imalatında Dencell-T serisi ürünler, selülozik yapısı nedeniyle ince ve kalın kartonların belirli özelliklerinin optimasyonu için kullanılır. Başlangıcı ve film yapma özelliği nedeni ile kağıt hamuruna ilâve edildiğinde mukavemeti artırır, baskı kalitesini yükseltir, baskı verimi artar ve baskı kalitesi netleşir. Kağıta daha çok dolgu maddesi ilavesine imkan verir. Tek başına veya diğer kağıt yardımcı maddeleriyle beraber onların karakteristik özelliklerinin etkisini arttırır. Daha iyi sonuçların alınması sadece yapışmada, yapışma sağlamlığında, dolgu maddelerinin retansiyonunda, boya maddelerininde ve optik parlaklık (opasite) vericilerde değil, baskı tekniğinde de kendini gösterir.

Seramik Sanayi:

Seramik sanayinde Dencell-T vizkozite stabilizasyonu ve bağlayıcı özellikleri nedeniyle tercih edilir. Yüzey sırlama ve kontrollü su kaybı sayesinde düzgün yüzeyli ürünler eldelenmesine yardımcı olur. Vitrifiye ürünlerde, desen özelliklerinin kurutma prosesi öncesinde korunması için daha vizkoz tipler tercih edilmelidir.