Loading...
Skip to Content

ÜRÜNLER

CMC & PAC

CMC ve PAC nedir ?

Bir sodyum tuzu olan Sodyum Karboksimetil Selüloz (NaCMC veya kısaca CMC olarak da bilinir), odun selüloz hamurundan elde edilen, anyonik ve suda çözünür bir polimerdir. Suda çözünebilen selüloz türevleri içerisinde en çok kullanılanıdır. İlk olarak I. Dünya Savaşı sonlarında Almanya’da kullanılmaya başlanan CMC’nin deterjanlarda temizleme gücünü artırdığının anlaşılması ve II. Dünya Savaşında yağ asitlerinin yetersizliği, CMC üretiminin giderek artmasına ve yaygınlaşmasına neden olmuştur. CMC belki de “ormandan” gelen en az bilinen üründür ve önemi göz önüne alındığında şaşırtıcıdır. Normalde herhangi bir üründe başrol oynamaz, ancak yine de pek çok ürün ve endüstride ihtiyaç duyulur.

CMC, selülozun NaOH (Sodyum Hidroksit veya bilinen adıyla Kostik) ile alkalizasyonundan elde edilen alkali selülozun, MCAA (Mono Klor Asetik Asit) ile eterleştirme reaksiyonu sonucunda elde edilir.

PAC (Polianyonik Selüloz) ise, petrol ve gaz sondajlarında yaygın olarak kullanılan su bazlı bir sondaj sıvısı katkı maddesidir. Spesifik olarak belirli kimyasal ve performans kriterlerini asgari seviyede sağlayan CMC ürünleri, sondaj sektörü piyasasında ‘’Polianyonik Selüloz’’ ya da kısa adıyla ‘’PAC’’ adıyla tanımlanmaktadır.

PAC ve CMC benzer bir moleküler yapıya sahiptir. Bununla birlikte, filtrasyon azaltma, tuz önleme, çökme önleme ve yüksek sıcaklık direnci açısından CMC'den daha iyi performans vermektedir. 150°C'ye kadar sıcaklıklarda kullanılabilir.

PAC ve CMC, üretimlerinde kullanılan hammaddeler, üretim süreçleri, depolama, nakliye ve elleçleme özellikleri açısından aynı süreçlere sahiptir.

Doğada biyolojiok olarak çözünebilen, çevreye ve eko sisteme zarar vermeyen, yanıcı, patlayıcı, toksik olarak sınıflandırılmayan ürünlerdir.

Deterjan Sondaj Maden Flotasyonu Tekstil Seramik Tutkal Boya Yapı Kimyasalı Kıvam Arttırıcı Bağlayıcı Kağıt
Dencell CMC
Dencell PAC
Dencoll CMC
Dencoll PAC
ECOPAC
Alfacell
Betacell
ECOSIZE
DRISOL
RHEOLLDENCELL DENCOLL ECOPAC ALFACELL&BETACELL ECOSIZE DRISOL RHEOLL
Deterjanlar
Petrol & Gaz Sondajları
Maden Flotasyonu
Tekstil (Haşıl Uygulama)
Tutkal
Seramik
Kağıt Sanayi

Buy